Metodologia stosowana
Gdy ostatnio byłam w księgarni zwróciłam uwagę na zachowanie ludzi przy półkach. Sposobów na wybranie tej "jedynej" książki naliczyłam trzy. Oto moja własna klasyfikacja powstała w wyniku poczynionych obserwacji:
1. Typ na konika szachowego
Do półek podchodzi nagle, najczęściej atakując z ukosa. Nim się człowiek obejrzy jest już 5 metrów dalej, by za chwilę wrócić do punktu wyjścia. Wykonuje przy tym zdecydowane i pełne dynamiki ruchy. Przecina księgarnię pod różnymi kątami i zna jej każdy zakamarek. Cykl powtarzany do skutku.
2. Typ łazika niezdecydowanego : krótko czy dalekowzroczny?
Najpierw spogląda na regały z pewnej odległości, ogarniając wzrokiem jak największą przestrzeń, po to by wyłuskać tę jedną, jedyną książkę. Pomarudzi trochę przy okolicznych obwolutach i ponownie odsuwa się na odległość 1 - 1,5 m. Taka, wydawać by się mogło, monotonna czynność pozwala na pozyskanie dystansu: do półek i do siebie. Łaziki zazwyczaj z dala od regałów miny mają jak medytujące guru, im bliżej półki tym usta wyraźniej układają się w okrzyk: Eureka!
3. Typ metodycznego księgowego
Taki jak się dorwie do regału, to spędzi przy nim od 30 do 40 minut. Metodycznie przegląda każdą, dosłownie KAŻDĄ książkę. Gdy przytrafią się dwa, trzy takie typy to przy regałach powstaje... korek. Nie lubiany przez łazików i koników, bo wyraźnie ograniczają swobodę ruchów.
Ja jestem łazikiem, a Ty?