To mogłaby być opowieść o tym, jak pewien kryminał podziałał kojąco i terapeutycznie. Po zanurzeniu się w bezwzględnym obrazie Szwecji jaki mi zafundował Zaremba w "Polskim hydrauliku" potrzebowałam natychmiast jakiegoś mocnego kontrapunktu, jakiejś bajeczki o kraju Wallandera i proszę, Larsson mi ją podarował. "Dziewczyna, która igrała z ogniem" to przy Zarembie łagodne bajanie o kraju, w którym, i owszem, mieszkają źli ludzie, ale gdzie im tam do demoralizacji bohaterów Zaremby... brrr...
To mogłaby być właśnie taka opowieść, ale nie będzie. Będzie za to o podniesieniu pluszowej, czerwonej zasłony i o tym, co za nią ujrzałam.
Taa... lubię Larssona. Zarówno pierwsza część trylogii Millenium, jak i druga, bardzo mi się podobała. Obie przyjemnie długaśne, pozwalają poznać bohaterów i ich mikroświat.
Pierwsza część skupiała się na Blomkviście, druga ma za to na celowniku Lisbet Salander.
Akcja, tradycyjnie już, nie rusza z kopyta od pierwszej strony. Tutaj na wprowadzenie autor potrzebował jakiś 200 stron! Ale jak to się czyta... przy 300 stronie jest już tak, że niecierpliwie kartkowałam książkę, by sprawdzić, co będzie dalej i kiedy pojawi się ten bohater, którego niecierpliwie wypatrywałam. Dystans 150 stron to była mordęga - ale się doczekałam! :)
Nie chcę pisać entej recenzji wychwalającej "Dziewczyny, która igrała z ogniem", bo to się mija z celem. Ja się o tym już naczytałam w prasie, internecie.
Ci, którzy polubili pierwszą część trylogii Larssona dostają do ręki równie dobry produkt; ci którym ten styl nie przypadł do gustu, powinni sobie darować i to tomiszcze, bo ja nie dostrzegam zasadniczych różnic pomiędzy tymi dwoma tytułami.
Dla mnie była to doskonała rozrywka, z odpowiednim tempem wydarzeń, w miarę lubianymi bohaterami i dobrze poprowadzonym wątkiem kryminalnym. Czyta się znakomicie, chociaż mogę też zrozumieć argumenty przeciwników, że za długie, za rozwlekłe, bohaterowie plastikowi i rodem z anime. Dostrzegam problem, ale że, egoistycznie mówiąc, nie mój ci on, to nadal pałam miłością do dzieł Larssona.
Czas jednak na powrót do pluszowej, czerwonej zasłony. Podniosłam jej rąbek już w "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", ale szybko się wycofałam. Tym razem kotara rozsunęła się z ogłuszającym, metalicznym dźwiękiem i oślepiło mnie neonowe światło.
Bo oto, moi mili, ukazał się moim oczom szwedzki sex shop...
Nie macie wrażenia, że Lisbeth to taka lateksowa zabawka autora?
Niezależna, mądra, odważna, nieprzewidywalna, biseksualna i otwarta na nowe doznania. A już jak zafundowała sobie operację plastyczną, no to wymiękłam... Marzenie każdego faceta, któremu nad głową gdera przewidywalna do bólu żonka... czyż nie?
I to tyle na temat wiarygodności tej postaci P:) Abstrahując od sceny w lesie (sic!).
Albo Erika? Kolejny twór, którego nie pojmuję. Małżonek akceptuje zdrady, ba! zgadza się na trójkącik, a Erikę podnieca myśl o mężu pieszczonym przez innego mężczyznę... Dobra. To nie kwestia pruderii (taką mam nadzieję:) - ale nikt mi nie wmówi, że taka sytuacja nie byłaby podstawą do kłótni, zazdrości, awantur. No nie wierzę i już.
Po lekturze reportaży Zaremby śmiem twierdzić, że to rozbuchanie seksualne bohaterów, ta "skaza" Szwedów, zresztą nie jedyna, to efekt tego, o czym tak pięknie acz wstrząsająco pisze autor "Polskiego hydraulika". Jaka jest więc tego przyczyna? Ha! Dobrobyt! Uwierzylibyście? Ofiary dostatniego życia...
Innymi słowy, cytując podwórkowego klasyka, pana Józka: "Pani, w dupach im się poprzewracało". Trafnie i dosadnie. Pasuje do świata stworzonego przez Larssona, ale za cholerę nie przystaje do tego, o czym pisze Zaremba. Bo tamta Szwecja nijak się ma do ludowych mądrości, którymi można by ją sobie "oswoić" i nawet pan Józek nie sprosta wyzwaniu, ale o tym innym razem.
15 komentarze
Pierwsza część mi się podobała, a i owszem, ale kiedy wyczytałam, że drugi tom opiera się na Salander to wymiękłam. Nie cierpię tej babki i na pewno nie sięgnę po kolejną część trylogii.
insider - bardzo mi się podoba to, co napisałeś. Świetne podsumowanie tego, z czym się zmagam u Zaremby.
Aniu - ja za Salander też nie przepadałam w I części, ale autor postanowił ją uczłowieczyć i poniekąd mu się to udało (poza pewnymi, nadprzyrodzonymi wręcz zdarzeniami). Druga część przynosi wyjaśnienie czemu Lisbeth jest taka a nie inna, przynajmniej częściowo. Teraz bardziej ją lubię :)
Ostatnio śledzę Cię w lekturach;) Właśnie skończyłam "Ostrygojady" i zaczynam "Dziewczynę...";) Niechcący:) Ja też w pierwszej części miałam zastrzeżenia co do wiarygodności Lisbeth jako postaci, ciekawa jestem, co będzie teraz. I bardzo proszę o recenzję Zaremby!
a mnie sie Lisbeth podobala w 1 czesci, dlatego tym chetniej siegne po drugą :)
Padmo - ale po Ostrygojady to sięgnęłam pod Twoim wpływem...:) Pisałaś o "Evie Green", której nie mam (jeszcze) więc sięgnęłam po druga powieść Fletcher. Evę mam w bibliotece wojewódzkiej, co mnie ogromnie, ogromnie cieszy:)
Zaremba godny jest wpisu, ale czytam go kawałkami. Zbliżam się do końca, więc na pewno coś skrobnę. Ja wciąż nie mogę uwierzyć w nieprawdopodobną siłę rażenia reportaży... cały czas jestem na etapie, irytującego niestety, zadziwienia faktem, co takie pisanie potrafi wywwołac we mnie. Trudno mi zdobyc się na jakikolwiek obiektywizm. W tym momencie moje wrażenia z lektury Zaremby pewnie wygladałaby tak:
"Wow!... wow!... łaaał!!! fuck!... wow!" ;)
I nawet nie wiem, czemu klnę po angielsku? :)
Mary - Lisbeth ... mnie jej zachowanie w w I części nieco wkurzało. To jej wycofanie, baczna obserwacja każdej istoty ludzkiej i przy tym nieziemski chłód. Musiała być geniuszem, bo kto inaczej by z nią wytrzymał? :) Część druga nadaje jej nieco ludzkiego wymiaru, chociaż... sama się przekonasz, co potrafiła zrobić... i czy można to wciąż rozpatrywać w kategoriach ludzkich wyczynów. Ale i tak ją lubię:)
Jak dla mnie lektura Millenium daje odskocznie od normalnego zycia, dobrze mi sie czytalo, wciagnelo... no i Salander, jak sie zlapalam na haczyk, bo dla mnie ona jest tak nierealna, plastikowa, ze stala sie cool ( z jej hackerskimi zdolnosciami:)
I czekam na recenzje Zaremby.
ano sama sie przekonam. Ale mysle ze autor ma prawo sobie stworzyc taką postac jaką chce, moze faktycznie szuka idealnej kobiety, az tak mocno idealnej ze przerysowanej. Niebawem zaczne czytac Larssona, to sprobuje sie odniesc do tej kwestii :)
Nie czytałam ani pierwszej części, a ni tej książki, ale z tego co piszesz, chyba nie potrafiłabym polubić głównej bohaterki. Z Twojego opisu wynika, że autor stworzył sobie klasyczną Mary Sue, przezlewając na nią wszystkie swoje fantazje i robiąc z niej na siłę bohaterkę, która miałaby wszystkim imponować. Spasuję ;)
mam oba tomiska na półce, już się nie mogę doczekać uczty czytelniczej, niestety, inne zobowiązania są pilniejsze
Larsson. co tu dużo gadać, dał mi popalić. Kilka niedospanych nocy, palpitacje serca i chęć uduszenia każdego kto ośmiela się przeszkadzać w lekturze. Nie muszę chyba pisać, że podobały mi się te kryminały ..... baaardzo podobały :-)
Larsson wciąż czeka u mnie na odpowiedni czas na przeczytanie. Szkoda, że doba ma tylko 24h...
Mała Mi - może to jest właśnie klucz do postaci Salander: tak nierealn, że aż czadowa! Podoba mi się :)
Mary - oczywiście, że autor ma prawo :) Tylko, że dla mnie jest to jakiś trop, jakaś wskazówka, co do Larssona. I przyznam, że nie koniecznie mi się spodobało, to co w moim własnym mniemaniu, odkryłam.
Czy to nadinterpretacja? Możliwe. W zasadzie oby tak było, ale cóż ja na to poradzę, że tak własnie to odbieram? ;)
Mandzuria - nie!!! nie rezygnuj, bo może Cię ominąć naprawdę niezła jazda czytelnicza (?). Nawet tego typu komoksowe postaci mają swój urok. Salander go posiada, słowo. A powieść... czyta się naprawdę dobrze:)))
Kalio - co się odwlecze, to nie uciecze. Myśl o czekających książkach też jest przyjemna...:)
Rr-odkowa - a to prawda:) Miłośnik Larssona w dniu, kiedy zasiada do lektury jego książek powinnien miec dyspensę na wszystko. Zostajesz tylko Ty i książka. Zadne tam sprzątanie, obiady, wyprowadzanie psa. Nie ma mnie. Czytam :)
belcantto - święte słowa :) I witam serdecznie :)
Też zwróciłam uwagę na tą ich seksualność niczym nieskrępowaną ;) I doszłam do wniosku, że może to my jesteśmy pruderyjnym społeczeństwem w porównaniu do Zachodu?
Chociaż tego akurat wolałabym nie zmieniać.
Pruderyjna Patekku
Książka leżała u mnie długo na polce.Jakos nie moglem się do niej zabrać.Az wreszcie.. czytałem i rozumiem fascynacje czytających. Dobrze napisany, wartki kryminał.
Dla mnie lektura interesująca podwójnie. Zanim zaczęła się obecna fala popularności "kryminałów", Raymond Chandler był jedynym przedstawicielem tego gatunku, autorem , jaki dostąpił zaszczytu obfitej prezentacji w mojej skromnej bibliotece. I z duza satysfakcja obserwuje, jak na całym świecie w rożnych miejscach pojawiają się mniej lub bardziej zdolni nowi pisarze, okrzykiwani często przez krytykow i czytelnikow na wyrost " genialnymi". Ok, nie deprecjonuje ich warsztatu pisarskiego, ale genialny to był np. Bułhakow.
I drugi powod lektury: realia szwedzkie. Czytając Larssona, Mankella, przenoszę się w świat bardzo mi bliski. Czasem i miejscem akcji. I nie dziwi mnie na przykład, ze Ystad to mała mieścina. To tak, jakby akcje powieści Krajewskiego przenieść do Leby. Akcja powieści Larssona toczy się tez w rzeczywistości świetnie mi znanej. Mniej istotny jest wiec watek ,bardzo interesujacy, bardziej istotne dla mnie osobiście jest niemal namacalne i realne przeniesienie się do Szwecji.I czuje się , jakbym znalazł się tam fizycznie.Taka realna reminiscencja, wywołana fikcyjnym swiatem książkowym.
Przy okazji kilka slow o dylematach tłumacza.Tłumaczenie jest poprawne, lecz wielokroć tłumaczka dokonuje "spolszczeń", i to dosyć radykalnych.Oczywiście dla osoby nie znającej szwedzkiego nie ma to znaczenia, gdyż celem wszak tłumaczenia jest przybliżenie znaczenia slow w innym języku, przybliżenie tez kultur, dostarczenie wiedzy o innej rzeczywistości. Ale tłumacz ma tez dylematy i granice, co wolno, co jest grzechem. Problemy często rozwiązywane samodzielnie, czasem we współpracy z wydawca i korekta.( Obecnie mało który wydawca zatrudnia korektorów. Często przez pisarzy i tłumaczy definiowanych jako " współautorzy, pierwsi czytelnicy, " i którym się dziękuje w słowie pierwszym jako "osobom, bez pomocy których nie powstałaby ta książka " ;).
Ksiazka Larssona miala i wydawce, i tlumacza, i korekte. I niestety, jest kilkanascie powaznych "wpadek" lub "nadinterpretacji wyjasniajacej " w samym tekscie, czyli ingerencji tlumacza w tkanke powiesciowa.
Na poziomie jezykowym,na poziomie rzeczywistości.
Myślę,ze w wielu wypadkach tłumaczeń aż prosi się wstęp, krotko definiujący istotne elementy kulturowe czy wskazanie cech typowych dla innego świata. Jedno-, dwustronicowy mini zbiór różnic.Ważnych dla zrozumienia, wyjaśniających pojęcia,zachowania.
Zabrakło mi tego w tłumaczeniu Larssona- i brakuje mi tez w innych tłumaczeniach. Nie dla mnie, lecz dla innych, którzy poznają inna kulturę poprzez pryzmat tłumaczenia.
Tłumaczka nadużyła swoich warsztatowych uprawnień a korektorka nie wykonała swej pracy.Najbardziej widoczne jest to w wulgaryzmach, wzmocnionych do nieprzyzwoitosci radykalnie w tłumaczeniu.
Prześlij komentarz
Na nocnej szafce
Audiobook
Aleksandra Marinina
czyta: Roch Siemianowski
Wyzwania Literackie
Blogi Wyzwaniowe (aktualnie 3)
O mnie:
Zajrzyj
Archiwum
Moja lista blogów
-
Olga Rudnicka: Płacz i płać1 godzinę temu
-
Tutorial Menggunakan Software Prediksi Togel Hongkong13 godzin temu
-
Tracie Peterson i jej powieści.15 godzin temu
-
"Korzenie" Miika Nousiainen22 godziny temu
-
"Jestem Żydówką" - Miriam Synger1 dzień temu
-
Bez skazy2 dni temu
-
-
-
"Powtórka" Ken Grimwood2 tygodnie temu
-
-
-
-
-
Kate DiCamillo „Beverly tu i teraz”3 miesiące temu
-
-
Islandia. Ludzie6 miesięcy temu
-
-
Pożegnanie?2 lata temu
-
Anonse2 lata temu
-
-
#rozmoWyliczanki: R.O.Kwon4 lata temu
-
Stephen Baxter - Proxima, Ultima4 lata temu
-
-
-
-
Londyn przez wieki5 lat temu
-
Kobieta w literaturze LXVI5 lat temu
-
Nowy adres5 lat temu
-
Nowy adres5 lat temu
-
PRZEPROWADZKA5 lat temu
-
Przeprowadzka5 lat temu
-
Przeprowadzka5 lat temu
-
-
Kim jest ślimak Sam ?5 lat temu
-
-
koniec blogowania tu i nowy adres5 lat temu
-
„Żmijowisko” - Wojciech Chmielarz6 lat temu
-
-
-
Zapraszam pod nowy adres.6 lat temu
-
Nawyki, Karl Ove Knausgård6 lat temu
-
-
Wojna, miłość i rak7 lat temu
-
-
-
Uwaga - zmiana adresu bloga!7 lat temu
-
Wielkie zmiany7 lat temu
-
-
LEONARD COHEN 1934 - 20168 lat temu
-
Rachel Abbott "Obce dziecko".8 lat temu
-
-
Dekada8 lat temu
-
Przemija postać złotego ludka8 lat temu
-
NIBY-POWROTY9 lat temu
-
-
-
-
-
Przypomnienie :)9 lat temu
-
Jak ja dawno tego nie robiłam….9 lat temu
-
Mariusz Czubaj - "Piąty beatles"9 lat temu
-
Wesołych!9 lat temu
-
Tylko Ciebie chcę - film10 lat temu
-
-
-
-
-
Winna!11 lat temu
-
Kłamstwo na kłamstwie11 lat temu
-
-
„Bodily Harm” – Margaret Atwood11 lat temu
-
Kanapki i Czarnomroki11 lat temu
-
-
Cześć i dzięki za ryby12 lat temu
-
Archipelag odsłona numer 9 !12 lat temu
-
-
Carlos Ruiz Zafón "Światła września"12 lat temu
-
No to ładnie13 lat temu
-
Dziwne losy Jane Eyre - Charlotte Brontë13 lat temu
-
Pięć na pięć:) Gry rodzinne...13 lat temu
-
Sentyment14 lat temu
-
ZMIANA ADRESU – PRZEPROWADZKA14 lat temu
-
Przeprowadzka14 lat temu
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-